A Szigeten fellépő trónörökösök közül – Seun Kuti és Ky-Mani Marley is apja repertoárjára építi a sajátját – Fela Kuti legkisebb gyermeke nyújtott jobb teljesítményt – a Quart kritikusai szerint három osztályzattal előzte meg a Marley-utódot. Jutalma egy interjú hazánk vezető szakportálján.

Hogyhogy éppen ön örökölte a zenekart a gyerekek közül?

Hát, nem kimondottan örököltem. Saját zenekart akartam, de amikor apánk meghalt – tizennégy éves voltam ekkor, a legfiatalabb a testvérek közül - hogy úgy mondjam, éppen én voltam kéznél. A pillanat műve volt.

Femi hány éves volt akkor?

Huszonhat, és már saját zenekara volt. A zenész testvéreim közül az idősebb nővérem akkor már az ő zenekarának a tagja volt, a másik nővéremet pedig elvesztettük, még ugyanabban az évben, mint apánkat. A legfiatalabb nővérem a saját zenekaromban játszik most.

Apjuk, Fela Kuti nemcsak a zenéjéről volt híres, hanem a kommuáról, a saját miniállamáról, amelyet alkotott. Megvan ez még?

Hogyne, ott élek én is. De szeretnék elköltözni. Az ember huszonöt évesen már saját életet szeretne, nem a szülei házában élni. Nincs ugyan családom, de azért azt hiszem már felnőttem.

Az afrobeat és a nigériai hatalom viszonya sosem volt felhőtlen az apja idejében. Ma ez hogy van?

Az afrobeat nem nigériai ügy, hanem afrikai. És a viszony nem változott semmit. Nem játszanak a rádióban, hivatalosan nem létezünk. Európába sokkal több meghívást is kapunk, mint Afrikába.

Mi a különbség politikailag az önök és az uralkodó pártok nézetei között?

Nagyon jól mondja: uralkodó pártok. Nem kormányzó pártok, vagy vezető pártok, mert nem kormányoznak és nem vezetnek, hanem uralkodnak. Mindig uralkodóink voltak, vezetőink soha. A különbség pedig egyszerű: ők a gazdagok érdekeit szolgálják, mi pedig a szegényekre figyelünk. A különbség a felelősség, a tisztelet, az áldozat. Ezért fontos amit csinálunk.

Mi a véleménye a hazáját dúló vallási konfliktusokról?

Ezek valójában etnikai jellegű konfliktusok, ami sima rasszizmus, csak nem a bőrszínre, hanem a születési helyre vonatkozó. Én egyébként joruba származású vagyok, de "worldist"-nek [mondjuk: világpolgár], tekintem magam. Tisztelet a gyökereimet, de nem jobban mint bárki másét.

Igaz, hogy tavaly Barack Obama segített önöknek amerikai vízumot kapni, hogy koncertezni tudjanak?

Persze, ő lenne az első amerikai elnök, aki tudja mi az az afrobeat. Ő afrikai, első kézből ismer minket, nem papírokból tájékozódik az életünkről.